29 września podsumowano półroczną realizację projektu „Cudze chwalicie ... rowerem przez Ziemię Jarocińską”. Zakładał zorganizowanie pięciu ogólnodostępnych, cyklicznych wycieczek rowerowych, z udziałem dorosłych i dzieci oraz osób spoza gminy Jarocin. Każdy z uczestników wycieczki wyposażony został w mapkę z trasą przejazdu i inne wydawnictwa związane z historią obiektów. Uczestnicy otrzymali koszulki z logo stowarzyszenia i elementy odblaskowe. Wszystkie wyprawy opisuje pamiątkowa broszura, którą publikujemy w dziale Dokumenty

   

Większą ilość fotografii z wycieczek zamieszczamy w naszej Galerii.

Zorganizowano wycieczki:

- 28 kwietnia 2018 r. do Książa Wielkopolskiego. Wyjazd zorganizowano dla uczczenia 170 rocznicy Wiosny Ludów. W asyście grup rekonstrukcyjnych złożono wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Kosynierów, uczestniczono w rekonstrukcji zdarzeń powstańczych, zwiedzano bibliotekę i Izbę Regionalną. Trasa przejazdu liczyła 66 kilometrów, uczestniczyło 33 rowerzystów.

- 1 lipca 2018 r. wycieczka do Tarzec. Zwiedzano pałac, park, wysłuchano historii o pałacu i dawnych właścicielach oraz prelekcji o Zbigniewie Ostroróg–Gorzeńskim. Był spacer do źródełka i figurki Matki Boskiej z Lourdes, przemaszerowano ścieżką edukacyjną Nadleśnictwa Jarocin do wigwamu, gdzie biesiadowano przy ognisku. Trasa wycieczki liczyła 24 kilometry, uczestniczyło 65 rowerzystów.

- 22 lipca 2018 r. wyjazd do Wilkowyi i Łuszczanowa. Zwiedzano obiekt zabytkowy – młyn nad Lutynią. Historię młyna przybliżyła uczestnikom właścicielka obiektu. W Łuszczanowie uczestnicy spotkali się z sołtysem oraz członkami Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Rozwoju Wsi Łuszczanów. Zwiedzano Centrum Integracji Wsi i OSP, plac zabaw dla dzieci, wiatrak „Koźlak”, dom chleba oraz plac rekreacyjno – wypoczynkowy przy stawie. Trasa wycieczki liczyła 28 km, w wycieczce wzięło udział 65 osób.

- 26 sierpnia 2018 r. wycieczka do Lutyni w gminie Dobrzyca. Cykliści wysłuchali pogadanki o poecie okresu baroku – Samuelu Twardowskim, zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Miłościwej. W drodze powrotnej zwiedzano Bibliotekę Gminy Kotlin, zatrzymano się przy pomniku w Orpiszewku. W oczekiwaniu na posiłek, podsumowany został konkurs plastyczny dla dzieci. Trasa wycieczki liczyła 28 km, jechało 57 rowerzystów.

- 29 września 2018 r. do Planetarium i kościoła w Potarzycy i Siedleminie. Uczestnicy obejrzeli na cmentarzu w Siedleminie pomnik kaprala Feliksa Łabędzkiego i Ludwika Baranowskiego z batalionu jarocińskiego. Podsumowano cały projekt i wręczono nagrody. Uczestnicy projektu otrzymali okolicznościowy folder z opisem wycieczek. Trasa liczyła 29 km, uczestniczyło 50 osób.