W rocznicę dobrzyckich wydarzeń osiemdziesięcioro rowerzystów z Witaszyc przejechało trasą którą 77 lat temu jechali obrońcy Dobrzycy. Pokazujemy to na fotografiach zamieszczonych w naszej Galerii.

W dniu 6 sierpnia przy Szkole Podstawowej w Witaszycach zebrali się uczestnicy rajdu rowerowego do Dobrzycy - Śladami „Grupy Sameli”. 77 lat temu 3 wrześnie 1939 roku grupa młodych ludzi z Witaszyc i okolicy pod dowództwem ogniomistrza Franciszka Sameli stanęła w obronie Dobrzycy. Pamiętając o tych wydarzeniach, uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze na symbolicznej mogile uczestników tych wydarzeń. Na tę okoliczność powstał biuletyn, w którym przedstawiono historię tamtych dni.

Następnie rowerzyści ruszyli do Dobrzycy. Zagościli w zespole pałacowym, w którym mieści się Muzeum Ziemiaństwa. Tam na uczestników czekał przewodnik, a jednocześnie historyk pan Kazimierz Balcer. Zapoznał wszystkich z historią pałacu i opowiedział o wydarzeniach wrześniowych.

Po uczcie duchowej uczestnicy posilili się przy ognisku i ruszyli w drogę powrotną. Rajd zakończył się w Witaszycach przy sali OSP.

Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc, które dziękuje druhom z OSP w Witaszycach oraz pani Eli Łubińskiej za przygotowanie materiałów do okolicznościowego biuletynu.